Çocuk felcinde bacak estetiği

ÇOCUK FELCİ

Çocuk felci yüzyıllardır insanlığı etkileyen ve özellikle bacaklarda deformasyona neden olan bir hastalık.  Hatta eski Mısır uygarlığına ait bir  stelde  muhtemelen çocuk felcine bağlı tipik bir bacak deformasyonu yer almıştır.

ÇOCUK FELCİ SONRASI BACAK ŞEKİL BOZUKLUĞU

Çocuk felci  ( paralitik polyo ) geçiren kişilerde %25-50 oranında  bacaklarında deformasyon kalıyor.  Bu estetik sorunlar  ayak ve bacaklarda bazen kalçayı da içeren şekilde kas iskelet sekelleri şeklinde olur. Tutulan bacağın büyümesi dururken diğer bacak büyümeye devam ettiği için arada ki fark giderek açılır. Bacak asimetrisi bir başka önemli sorun. Bu tür hastaların aynı zamanda geçirdikleri ortopedik operasyonlara bağlı farklı derece de yara izleri de oluyor.

Günümüzde estetik  cerrahinin vardığı düzey ile çocuk felcine bağlı sorunları belirli bir dereceye kadar düzeltmek mümkün. Hatta deformasyonun çok ciddi olmadığı durumlarda   her iki bacak birbirine benzer hale getirilebilir.

ÇOCUK FELCİ TEDAVİSİ

Bu konuda özellikle yağ hücre-kök hücre karışımları zayıflıkları doldurur, aynı zamanda enjekte edilen bölgeyi besler. Vücudumuzda en iyi kök hücre kaynağı yağ dokusudur.  Yağdan elde edilen kök hücreler yağın daha fazla tutmasını ve yaşamasını sağlarken, verilen yerdeki dokuyu onarma özelliği de vardır.

Hücrenin yeterli olmadığı ya da deformasyonun çok fazla olduğu durumlarda silikon protezler çok işe yarar. Çok sertleşmiş bacaklarda bazen silikon öncesi doku genişleticiler ile ön bir hazırlık yapılır.  Doku genişleticiler sertleşmiş dokuyu açarken kalıcı silikonun ve hatta yağ enjeksiyonunun daha kolay uygulanmasını sağlar.

Bazı hastalarda tedavi bir seansta bitebilirken, ciddi deformasyon durumlarda bir kaç ek seans gerekebilir.

Sağlıklı bacakta da aşırı kalınlık ya da çarpıklık gibi estetik sorunlar olabilir. Bu durumda iki bacağı eşitlemek için sağlıklı bacağa da bazı şekillendirme işlemleri yapılır.

 

https://ahmetkaracalar.com/bacak-estetigi-silikon/

Çocuk felcine bağlı bacağın estetik sorunlarında öncelik etek estetiğine aittir. Diz çevresi ve alt bacak işlemleri için vücudun yağ rezervleri  ve silikon kullanılır.   Bütünü tamamlamak için üst bacak ve kalça da plana dahil edilmelidir.