Parantez, Çarpık Bacak ve Silikon

Parantez, Çarpık Bacak ve Silikon

Baldır kası  ciddi spora rağmen geliştirilmesi ve şekil verilmesi en zor kaslar arasındadır. Yapısal olarak baldır zayıflığı yanısıra, çocuk felci sekeli, doğumsal kas gelişme bozukluğu, travma sonrası incelmeler bacak eğriliğine neden olur.

Slikon protezler bu zayıflıkların düzeltilmesinde oldukça yararlıdır.

 

Silikon tipleri:

Farklı markaların farklı boyutlarda silikon tipleri mevcut. Silikonlar yumuşak ve sert diye ikiye ayrılıyor. Yumuşak silikonlar daha avantajlı gözükse de var olan hacim ve şekli değiştirmeden kullanmak zorunluluğu vardır. Sert-solid silikonlara ise şekil verilebilir.

Silikonun yerleştirilme yeri: Diz arkası kıvrımından küçük bir kesi ile silikonu yerleştirmek mümkün. Silikon protezler endoskop yardımıyla hissedilmeyen bir derinliğe, hemen baldır kası arasına yerleştirilir. Yerleştirilen bölge önemli damar ya da sinirlerin olmadığı sessiz bir bölgedir.

İşlemden sonraki süreç:  İşlemden sonra yaklaşık 12 saat kadar yürümeye izin verilmez. İlk 3-4 gün yürümede zorluk çekilir. Bir hafta sonra yürüyüş rahatlar. 3-4 hafta spora izin verilmez. Bu süreç sonunda kişi her sporu yapabilir.

 

Sonuç:

3-4 cm lik bir çevre artışı sağlaması yanında bacağı şekillendirebilir. Çarpık ve eğriliklerin büyük bir bölümünü düzeltir.  Boyutta nihai sonuç için 3 ay gibi bir süre geçmesi gerekiyor.

 

Komplikasyon:

Enfeksiyon,  kanama, ince derili bacaklarda hatların belli olması ve asimetri gibi komplikasyonlar çıkabilir. Bu durumda hücre enjeksiyonu dahil rötuş işlemleri gerekecektir. Ancak komplikasyon oranı son derece düşüktür.

 

Silikonun ömrü:

Yumuşak silikonun ne kadar süreyle kullanılabileceği belirsizdir.  Solid silikonlar ise dayanıklı olup yaşam boyu kullanılabilir. Yumuşak silikon yıllar sonra hasar görürse ( bu durum özellikle düşük kalite silikonlar için geçerli) kolaylıkla değiştirilebilir. Medikal koheziv silikonların yırtılsa bile yayılma ve zarar verme ihtimali bulunmuyor. Yumuşak silikon konulan bacakta aşırı yumuşama ya da asimetri yırtılma lehinedir.