BACAK ŞEKİLLENDİRME VE İNCELTMEDE MİKRONÖROTOMİ

Bacak kalınlığının, çarpıklığının ya da biçimsizliğinin nedenlerinden birisi baldır kaslarının kalın, ve istenmeyen şekilde olmasıdır. Genellikle yapısal olmak üzere baldır kasları ile ilgili gelişme sorunları bu durumun  asıl nedenidir.  Bu tür sorunları olan bayanlar bacak inceltme ve şekillendirme işlemine ihtiyaç duyarlar.

BALDIR KALINLIĞININ NEDENİ

Bu tür baldır kasları bazı sporlardan kötü etkilenip daha da biçimsizleşebilir.  Baldır kaslarının bazen iç bölümü gelişmez dış bölümü gelişir ve  bu durum bacağa parantez ve çarpık  bir hava verir. Az gelişmiş baldır kası  spora cevap vermez.

 

Aşırı gelişmiş baldır kasları  biçim olarak  iyi olsa bile bacağa erkeksi ve sert bir görüntü verir.   Güzel ve çekici bacaklar için sadece  oranlarının iyi olması ya da düzgün görünmesi yeterli değildir.  Aynı zamanda feminen  hatlara da sahip olması arzu edilir.

 

Bacaklardaki estetik kusurun nedeni bazen tek başına kaslar olabilir.  Ancak genellikle fazla ve yanlış yerleşimli yağ dokusu ya da eksik yağ dokusu bu kusurlara eşlik eder.  Özellikle de bacak kalınlığına…

 

Baldır böümünde 4 adet kas bulunur.  Bu kasların  ikisinin geçici ya da kalıcı çalışmasının engellenmesi  yürüme, koşma, spor yapma  ya da merdiven çıkma gibi  eylemleri etkilemez. Bu kasların aşırı geliştiği durumlarda  4 kas gereğinden fazladır.

BALDIR KASI İNCELTMEDE YÖNTEMLER

Baldır kaslarına yönelik işlemlerin farklı türleri vardır.  Bu teknikler ile bacak inceltme ve şekillendirme mümkün. Fasyatomi ( baldır kasını sıkıştıran zarın kesilmesi),  baldır kaslarından bir ya da ikisinin çıkartılması, mikronörotomi ve botoks  bu işlemlerin başında gelir.

 

Bu yöntemlerin birbirleri ile kıyaslanmasında farklı artı ve eksiler ortaya çıkar. Mikronörotomi yöntemi baldır kasına giden siniri mikroskop ya da  loop aracılığı ile bulup, sinir sitimulatörü ile  test ettikten sonra iptali esasına dayanır. Bu yöntemde kas yerinde dururken  bir bölümü çalışamadığı için hızla incelir ve baldıra yumuşak bir hat kazandırır. Diz arkası kıvrımından küçük bir kesi ile işlem yapılır. Bu şekilde bacak inceltme işlemin sonucu kalıcıdır.

İşlemin bacak fonksiyonuna etkisi konusunda endişe edenler önce botoksu deneyebilirler. Botoksda bir bakıma geçici olarak kas iptali anlamına gelir.