Kadına özgü çok az sayıda obje yüksek topuklar kadar tartışma yaratmıştır. Özellikle yüksek topuklar arasında öne çıkan Stiletto tarz, bacaklara ve dolayısıyla bedene kazandırdığı estetik katkılar ile ayrı bir konumda.

Yüksek topuklu bir ayakkabı ile bacaklar, beden ve genel çekicilikteki değişikliklere gelince…

Ayaklar daha küçük görünüyor, hatta parmaklar bile.

Ayak tabanında yarattığı ekstra kavis ayağa görsel bir değer katıyor.

Bacakları ve dolayısıyla boyu daha uzun gösteriyor.

Baldırda hoş bir kavis yaratıyor.

Bedeni dengelemek için kalça daha hoş bir açıya giriyor.

Bütün bunların yanında dengede durmaya çalışırken bedene kazandırdığı bir dinamizm var.

Çekiciliğe ise sofistikasyon ve erotik bağlamda katkı sağlıyor.

Özellikle bir dönem femme fatale cazibenin silahlarından sayılıyordu. Kama gibi topukların yere uyguladığı delici darbeler ölümcül cazibeyi destekliyordu.

Aslında stilettolu kadınların geçmişin lotus ayaklı kadınların devamı gibi. Yeniden yorumlanmış bir versiyonu. Çin tarzı çekiciliği elde etmek için ayaklarını feda eden bu kadınların beden ritmi ve salınımları büyüleyici bulunurdu. Bu eski Çin geleneğinin kalça iskeletini çevreleyen kaslara olan faydası günümüzde stilletto kadınlar içinde söylenir olmuştur.

Bu tür yüksek topuklu ayakkabıların zararları olsa da bacak ve bedene kazandırdığı çekicilik puanını çok az şey kazandırabiliyor.

Çok hassas bir denge söz konusu. Sağlığı bozacak sürede ve ayağa uygun olmayan stilettolar ile bu kez ayak estetiği bozulmaya başlıyor. Kalınlaşmalar,nasırlar, su toplanması, kemik çıkıntıları, parmaklarda deformasyon gibi.

Glamour dergisinin her sene yaptığı bir yarışma var. Yüksek topuklarla koşu yarışması. Aslında göründüğünden çok daha zor bir yarışma. Stiletto topuklarla sakarlaşmadan dengede bile durmak zorken koşulabileceği gösteriliyor.

Yarışma sprint türden kısa mesafeli. Yarışmanın motto su “ alışveriş bir spordur.”

Yarışma kesinlikle çok zor. Bu ayakkabılarla ayak bileği burkulması ve sakatlanma olasığı yanında kas yorgunluğu da çok daha kolay ve hızlı gelişip koşuyu daha da zorlaştıran unsurlar arasında yer alıyor. Stiletto koşu yarışması izleyici kitlesini giderek arttırırken spor ve estetiği başka bir şekilde vurgulayan bir aktivite olarak öne çıkıyor. Tiz çığlıklar arasında ayak ve bacak estetiği akılda kalan kareler içinde.

Mariene Dietrich’in “ Bacaklarım o kadar güzel değil, fakat onlarla ne yapılması gerektiğini biliyorum,” sözleri sunumun önemini bir kez daha dile getirmiş oluyor.

 

(İlgili video’yu izlemek için tıklayın)