LİPÖDEM nedir ?

Lipödem halk arasında pek bilinmeyen hatta ilgili branş doktorları tarafından da sıklıkla farkedilmeyen gizli  bir sağlık ve estetik  sorunudur. “Diyet ve spor yapıyorum fakat özellikle bacaklarım hiç değişmiyor “ ya da “ Üst bedenim başkasının, alt bedenim başkasının “ gibi yakınmalarda ilk akla gelen lipödem olmalıdır. Bu kişilerde genetik soruna bağlı özellikle östrojen hormonu dengesizliği   bacaklarda yağ birikmesine neden olur. İlginç olan bu yağların kalori alımından bağımsız olması ve diyete az cevap vermesi. Hastalık ilk olarak 1940 yılında Allen ve Hines tarafından “ağrılı yağ sendromu” olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlama yeterli değildir. Dr.Karacalar  ağrısız pek çok lipödem hastası ile karşılaşmıştır.

Aslında bu durumu  metabolik-endokrin bir sendrom olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Sendrom olduğu içinde farklı semptomlar, bulgular olmalıdır. Sadece bacak kalınlığı teşhis koydurucu değildir.

 Bu nedenle her kalın bacak lipödem değildir. Lipödem tanısı için başka şikayetlerde gerekir. Lipödem ilerleyici bir hastalıktır. Ancak bu her durumda olmaz. Bazen hastalık erken evrelerde kalır ve ilerlemez. Hastalığın tetiklenmesine büyük stresler neden olabiliyor. Özellikle hormon dengesini bozan faktörler lipödem için son derece zararlıdır.

Lipödem teşhisi nasıl konur ?

Özellikle spora ve diyete dirençli bacak kalınlığınız var ise muhtemelen lipödemsiniz. Bunun teşhisi için muayene genellikle yeterli. Ancak bazı durumlarda MR gibi ek tetkikler gerekebiliyor.

Lipödem tedavisi nasıldır ?

Lipödem teşhisi konduktan özellikle kansız   yağları saf alma tekniği olan superdry teknik oldukça etkilidir.  İşlem sırasında şişme olmadığı için her iki bacak incelme ve simetrisi işlem sonunda görülebilir. Teorik olarak yağ emboli riskini yok kabul ediyoruz.  Ancak operasyon sonrası Dr.Karacalar’ın yeni geliştirdiği ve son kitabında belirttiği evrimsel tıp bakış açısı ile koruma programını hasta takip etmelidir.

Lipödemin evreleri vardır. Aynı zamanda bir sağlık sorunu olan lipödem  tedavisi sorun çok ileri evrelere ulaşmadan halledilmesi gerekir. Dr.Karacalar tarafından lipödem için geliştirilen superdry 4d liposuction aynı zamanda bacak oranlarını ve açılarını etkili bir şekilde ortaya çıkarır.

https://ahmetkaracalar.com/lipodem/

Lipödemli hastayı anlamak

“Üstüm başka altım başka, kıyafet bulamamaktan bıktım.”

“Alt tarafım başkasına ait, üst tarafım başkasına “

“Artık çizme giymek istiyorum”

“Aynı bacaklar halamda da vardı”

“Yaz gelsin istemiyorum”

“Eşimden bile saklıyorum”

“Yıllardır etek giyemedim”

“Rahat rahat denize girmek istiyorum”

Bunlar hastalardan sıklıkla duyduğum  sözlerden bazılarıdır.

Fiziksel görüntünün süreki değişmesinden kaynaklanan stres, kendini suçlama eğilimi ( yeterince iradesi olmadığı şeklinde), muhtemelen diyet başarısızlığına isyan ve abur cubur yeme atakları, sürekli yenilgiyle sonuçlanan yeni diyet programları bu hastalarda önemli psikolojik zorlanma nedenleridir. Kronik ağrı  ise tek başına psikolojik bir sorundur. Kronik ağrı depresyon başta olmak üzere psikolojik sorunlara neden olurken, psikolojik sorunlar ise ağrının çok aşırı algılanmasına ya da ağrı yaratmayan bir dokunmanın bile acı, ağrı olarak algılanmasına neden olabilir.