Etek giyememe bireysel özgürlüğü kısıtlayıcı bir sorun. Pantolonlar içinde gizlenme, yeni moda bir eteğe imrenerek bakma, plaj ve deniz aktivitelerinden kaçınma… Bütün bunlar bu sıkıntının içinde.  Bazen herkesten sırrı gizlemeye çalışma sıkıntısı durumu daha da zorlaştırır.

Etek giyememenin en önemli nedeni ise bacaklardaki şekil bozukluğu…

Etek giymeyi engelleyen bacaklarda ki şekil bozuklukları parantez bacak, X bacak, asimetrik bacak, ince bacak ya da kalın bacaklar olarak sayılabilir.  Bazen ise bölgesel bir sorun öne çıkabilir. Kalın ayak bilekleri ya da çirkin diz kapakları gibi.

Etek ile bağlantılı bacak bölümleri dizin hemen üzerinden başlayıp ayak bileğine kadar inse de uyluk bölgesi (basen, üst bacak içleri gibi) ve kalça estetiği ile birlikte uyumlu olması arzulanır.

Etek giyememe sorununa sıklıkla tayt giyememe ya da çizme giyme de yaşanan başka sıkıntılarda eklenir.

Bacaklarını beğenmeyen kişilerin bacakları ile ilgili bütün sorunları tam olarak fark edemedikleri görülür. Bunun en önemli nedeni bacak hatları, anatomisi ve ölçülerinin aslında karmaşık olmasındandır. Görünen sorunlar yanında diğer sorunların konunun uzmanı tarafından analiz edilmesi ve kişinin aydınlatılması mutlu bir sonuç için gereklidir.