Bacak
Sössüz iletişimde bacakların çok önemli bir yeri var.

Bir başka deyişle beden dilinde söyleyecek çok şey var da diyebiliriz.

Bedenimizi kontrol etmeye çalışırsak daha doğrusu beden dilini gizlemeye çabalarsak genellikle üst bedeni kontrol altına alıyoruz. Alt beden ise biraz kontrol dışı kalıyor. Shakira’nın “ kalçalar yalan söylemez “ adlı şarkısı aslında bazı doğrulara da işaret ediyor. “ Bacaklar da yalan söylemez” i buna ekleyebiliriz.

Beden dilinde üst beden ve alt beden uyumlu içinde olmalı ve birbirini tamamlayan mesajlar vermeli. Uyumsuzluk ise başka bir mesaj veriyor. “Beden üzerine zihinsel kontrol çabası”.

Beden dili kalıplarına gore bacak bacak üstüne atma postürü, çapraz kollar gibi olumsuzluk içerir ve rahatsızlık belirtisidir.

Her ikisine de tam olarak katılmayan birisi olarak bacak bacak üstüne atmanın güven mesajları ve sunum şekli ile çekiciliğe dolayısıyla beden estetiğine önemli katkısı olduğu düşünüyorum. Bedene kazandırdığı çekicilik puanı, beden dili uzmanlarının şablon yaklaşımlarının işaret ettiği olumsuzluğun çok üzerinde.

Aynı şablon yaklaşımlar, ayaktayken yapılan bacak çaprazını da utangaçlık lehine yorumluyor. Bu pozun bedene verdiği dinamizm ve oluşturduğu çekici denge ile bu postürün de özel olduğunu düşünüyorum.

Ne yazık ki çekiciliği arttıran pek çok şey gibi bu da beden sağlığı için sakıncalar oluşturuyor. Örümcek damarlar, şişen varisler ya da selülitler gibi. Gerçi “bunların çaresi var, çekicilik de dışlanacak bir mesele değil” yaklaşımı da günümüz ritmine uygun.

Bütün bunlara rağmen bacak bacak üstüne atma bir kadın postürü olarak oturmuş durumda. Kadınlar alışkanlıktan ya da rahat olduğu için bunu tercih ettiklerini söylerken, erkeklerin çoğu da bu postürü çok seksi buluyor. Bunlar ise bilimsel araştırmalardan…

Kameraların bu postüre karşı sensörleri var gibi. Doğrudan çekim merkezine alarak, bacak bacak üstüne atmayı bir özellik olarak güçlendiriyorlar.

Sharon Stone’nun temel içgüdü filminde bu postürün erkekleri jöle haline getiren bir silaha dönüştüğünü görüyoruz.

Çok az rastlanan ve az bilinen bir başka versiyonu ise çift bacak çaprazı. Belirli bir esneklik ve uzunluk da gerektiren bu bacak bacak üstüne atma şekli de oldukça iddialı. Sadece bir kaç kez gördüğümü hatırlıyorum.

“Lady doğulmaz, Lady olunur” ekolü ise bacak bacak üstüne atma postürünü zarif bulmaz. Üstelik etek giyen birisinde istenmeyen kaza risklerini de vurgularlar.

Tartışmalı bir postür olsa da yüklediği sosyal diklenme ya da klişelere karşı duruş gibi içeriği ile enerjisi yüksek bir tarz.

Bacaklar yalan söylemez…